Vamzdis tvirtas kaip uola

Daugelis statybos įmonių ir privačių statytojų jau seniai įvertino lengvo montavimo, patogumo ir ilgaamžiškumo naudą. Vandentiekio bei šildymo sistemos – ne išimtis. Prieš keliolika metų statybų pramonę gerokai išjudinę polipropileno vamzdžių gamintojai žengia į naują erą – pristatytas ketvirtos kartos polipropileno vamzdis su bazalto sluoksniu.
Ateities sprendimai 


Tarp buityje naudojamų vamzdžių gamintojų čekų „Wavin Ekoplastik“ visuomet išsiskyrė kokybiškais produktais, aukštais standartais bei inovatyviais technologiniais sprendimais. Kai polipropileno vamzdžius statytojai pradėjo vertinti dėl to, jog šie yra lengvi, patikimi, ekologiškai saugūs, atsparūs korozijai, praktiški naudoti, „Wavin Ekoplastik“ iš karto atsiriekė stambią rinkos dalį, gamindami kokybiškesnius ir ilgaamžiškesnius vamzdžius už daugumą savo konkurentų. Prieš keletą metų čekai žengė dar vieną novatorišką žingsnį – vieninteliai pasaulyje pradėjo prekiauti patentuotais vamzdžiais „Fiber BASALT PLUS“. Vandentiekio šildymo sistemoms skirti unikalūs ateities vamzdžiai išsiskiria sudėtimi. Jie sudaryti iš dviejų sluoksnių ketvirtos kartos polipropileno (PP-RCT) bei tarp jų įkomponuoto bazalto pluošto. Bazalto pluoštas gaminamas iš ypač plonų tam tikros sudėties bazalto mineralo lydalo gijų ir savo savybėmis gerokai viršija stiklo pluoštą (E-Glass), pavyzdžiui, bazalto pluošto stipris tempiant yra net 20 proc. didesnis. Savo unikaliomis savybėmis ir ilgaamžiškumu išsiskiriantys vamzdžiai sulaukia vis daugiau ir lietuvių simpatijų. Vienintelių „Wavin Ekoplastik“ produkcijos atstovų mūsų šalyje „Baltijos šildymo sistemų“ vadovas Povilas Telešius teigia, kad tautiečiai vis labiau vertina kokybę ir vengia pirkti abejotinos kokybės produkciją.

 

Unikali technologija
Naujos kartos „Fiber BASALT PLUS“ dėl savo unikalių savybių pakėlė kokybės kartelę visiems PP-R vamzdžiams. Atlikus tyrimus, paaiškėjo, jog esant aukštoms temperatūroms šie vamzdžiai yra net 50 proc. atsparesni slėgiui, o debitas (skysčio tūris, pratekantis per tam tikrą laiko vienetą skersiniu pjūviu) padidėja iki 20 proc. Be šių savybių, naujasis produktas išsaugojo ir visas ankstesnes „Fiber“ vamzdžių charakteristikas: iki trijų kartų mažesnį linijinį pailgėjimą, vamzdžių nebūtina nudrožti prieš juos virinant. P.Telešiaus teigimu, medžiagos iš kurios pagamintas vamzdis, apsprendžia didžiąją dalį visų vamzdyno charakteristikų. Esant pastoviai ~70° darbinei temperatūrai mechaninis įprasto vamzdžio atsparumas mažėja ir po kurio laiko stipriai „krenta žemyn“, o vamzdžių pagamintų iš PP-RCT medžiagos atsparumas mažėja lėčiau ir nėra lūžio taško. Šių vamzdžių darbinė temperatūra siekia 90°C. „Ketvirtos kartos polipropilenas yra kokybiškesnis ir atsparesnis už savo pirmtakus. Bazaltas yra kietesnis už stiklą ir jo sluoksnis vamzdyje yra plonesnis, dėl to vamzdis yra homogeniškesnis. Dėl šių techninių savybių medžiagų reikia mažiau, naujieji vamzdžiai yra gerokai lengvesni. Išorinis diametras išliko toks pats, tačiau vidinis – padidėjo, todėl vamzdžio debitas yra ženkliai didesnis“, – pasakojo P.Telešius. Specialisto teigimu, būtent dėl gerokai padidėjusio debito bei pagerėjusių techninių parametrų, vis daugiau lietuvių užuot rinkęsi kur kas brangesnius metalinius vamzdžius, nusprendžia išbandyti „Fiber BASALT PLUS“ PP-RCT sistemą.

Nenori katės maiše
Paklaustas apie lietuvių pirkimo įpročius ir polinkį taupyti, P.Telešius pažymi kasmet augantį tautiečių sąmoningumą. „Vis daugiau žmonių supranta, kad pasistačius naują namą ir sumontavus jame kinišką, turkišką ar lenkišką vamzdžių sistemą, problemos prasidės nepraėjus ir penkiems metams. Šildymo sistema namuose tarsi kraujotaka. Vis mažiau žmonių nori rizikuoti ir užsiimti papildomais remontais vos po kelių metų. Liūdina tai, jog į renovacijos projektus, kur kaina yra svarbi, „sueina“ tie patys lenkiški ar turkiški vamzdžiai“,- pasakojo specialistas. P.Telešiaus teigimu, naujųjų „Fiber BASALT PLUS“ vamzdžių kaina tikrai „nesikandžioja“. Šie vamzdžiai kainuoja panašiai kaip ir daugelis kitų rinkoje esančių kokybiškų produktų, tačiau šie vamzdžiai yra žymiai geresnių savybių. „Kaina labai protinga, o produktas tikrai geresnis nei dauguma esančių rinkoje“, – įsitikinęs pašnekovas. Puikiai rinkos tendencija pažįstantis P.Telešius teigia, kad daugelis gamintojų tik deklaruoja parametrus ir teigia, kad polipropileno vamzdžiai niekuo nesiskiria vienas nuo kito. Tačiau dažniausiai argumentų neturintys pardavėjai prekiauja abejotinos kokybės produktais, todėl planuojantiems būsto statymą ar remontą, nerekomenduojama pirkti vamzdžių nežinomų ar abejotinų gamintojų.
1. Vandentiekio šildymo sistemoms skirti ateities vamzdžiai „Fiber BASALT PLUS“ išsiskiria sudėtimi – tarp ketvirtos kartos polipropileno (PP-RCT) sluoksnių įkomponuotas bazalto pluoštas.
2. Dėl unikalių savybių šie vamzdžiai yra net 50 proc. atsparesni slėgiui, atsparumas temperatūrai iki siekia net 90°C, debitas padidėja iki 20 proc.
3. Be šių savybių, naujasis produktas išsaugojo ir visas ankstesnes „Fiber“ vamzdžių charakteristikas: iki trijų kartų mažesnį linijinį pailgėjimą,vamzdžių nebūtina nudrožti prieš juos virinant.

Povilas Telešius
UAB „Baltijos šildymo sistemos“ direktorius
Tilto g. 6, Kaunas.